Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zasmušilý Jágr: Nevím, kde budu hrát. Nevím, kam se mám vydat

1. 7. 2008

Když na začátku tiskové konference dostal klíčky od nového auta, byl to téměř jediný okamžik, kdy se od srdce zasmál. Pak už jen půl hodiny odpovídal. S vážnou tváří a bez své tradiční ironie. Ne, hokejový útočník Jaromír Jágr dál netuší, kde bude v příští sezoně hrát. Sám tvrdí: "Čekám na nějaký signál, abych řekl jo, to je ono. Zatím ale žádný takový nemám. Nevím, jakým směrem se mám vydat."
Jaromír Jágr

Existují tři varianty. Zůstane v New York Rangers. V NHL ho získá jiný klub. Zvábí ho ruský Omsk.

Co je nejpravděpodobnější?
Nevím, opravdu nevím. Neblafuju. Jeden den to vypadá, že budu hrát v Evropě, druhý, že zase v Americe. Třeba můj otec by si přál, abych se vrátil domů, do Kladna, ale já osobně chci ještě dva roky hrát v zahraničí.

Léto Jágr Teamu


Dnes: Véska u Olomouce - golf a tenis (začátek v 10.00)
4. července: Máchovo jezero - plážový volejbal
17. července: Konopiště - golf
20. července: Dětenice - fotbal
19. srpna: Třinec - hokej
21. srpna: Brno - hokej

Tak tedy: jaký tým byste si přál?
Zjistil jsem, že nejlepší hokej hraju, když je na mě tlak. Když je tým založený na mně a hodně se ode mě očekává. Chtěl bych jít do mužstva, kde mi dají důvěru a kde řeknou, je to tvůj tým. Chci ukázat, že ještě můžu a umím hrát hokej.

Do 30. června můžete v NHL jednat pouze s Rangers, pak budete volný hráč. Může se stát, že byste pak podepsal smlouvu v jiném týmu?
Myslím, že po neděli budou nabídky od více týmů. Aspoň v to doufám. A když už jsem tak dlouho čekal, tak proč si nevyslechnout nabídky i z jiných klubů. Zatím se bavíme o New Yorku a Omsku, ale příští týden už může být i někdo jiný.

Jednáte s manažery osobně, nebo to necháváte na svých agentech?
Je to velký alibismus, ale nechávám to na nich. Já vždycky věřil, že to dopadne, jak nejlíp může. A když tomu věříte, tak to necháte osudu.

Ale o nabídkách víte dobře, ne?
Samozřejmě je znám. Na rozdíl od vás (úsměv). Člověk se někdy zasměje, co si přečte v novinách.

Takže je pravda, jak napsal New York Post, že v Omsku vám nabízejí 35 milionů dolarů na tři roky?
To je hezký. Ale tak to není.

Dokdy chcete mít jasno?
Poprvé budu volný hráč a musím se rozhodnout sám, kam půjdu. Teď jsem v nejistotě, v rozpacích. O každém kroku přemýšlím. Ale až po čase zjistíte, jestli to byl dobrý krok, nebo špatný. A nikdy nevíte, jaké by to bylo, vydat se tím druhým směrem. Byl bych radši, kdybych se nemusel rozhodovat, ale nic jiného mi nezbývá.

Co vám třeba radí rodiče?
Máma mi neradí, abych to pak na ni nesvedl. A otec? Jeho odpověď je jasná: Zůstaň doma. Ale říká se: Jdi za srdcem.

Kam vás tedy táhne srdce?
Až podepíšu, tak vám řeknu, jestli jsem šel za srdcem, nebo za rozumem.

Srdce vás nejspíš táhne do Rangers. Třeba manažer klubu Sather tvrdí, že je vše ve vašich rukou. Proč ještě nedošlo k dohodě?
Až budu volný hráč, tak budu mít vše ve svých rukou. Ale pokud on je generální manažer a chtěl by, aby byl hráč šťastný a chtěl do klubu jít, měl by udělat první krok. Určitý krok udělal, ale myslel jsem si, že to bude rychlejší a ne před deseti dny.

Takže od něj necítíte zájem?
Ono je to obtížné, já bych nechtěl být v jeho kůži. Role manažera je dneska těžká, a pokud uděláte nesprávný krok, podepíšete hráče na dlouhou dobu, tak to mužstvo může potopit na několik let. To není jako dřív, kdy chybu zaplatil majitel a koupily se další posily.

Prý Sather chtěl za vámi přiletět do Česka.
Bylo by zbytečné, aby sem jel. Já byl v New Yorku celý měsíc, mohl se mnou mluvit, a nic se nedělo. Nevím, proč se to prodlužovalo, jestli měl jiné plány, které mu nevyšly. Možná je to taktika, protože nejde jen o sport, ale i o byznys.

Vaše partnerka zůstala v New Yorku. S trochou nadsázky: není připravena už balit kufry?
To je další věc. Buď zůstanu v New Yorku a nic se balit nebude, nebo poletím do Evropy a všechny věci rozdám, což by bylo asi nejlepší. Anebo zařídím stěhování po Americe. Teď v neděli nebo v pondělí se budu vracet do Států, třeba tam něco dojednáme. A jestli nepoletím do New Yorku naposledy? To určitě ne.

Předevčírem vedení Plzně oznámilo, že se do klubu vrací Martin Straka. Už jste s ním mluvil?
Ano. Hned jsem mu gratuloval. A mluvil jsem i s Tomášem Králem (šéf Plzně). On Martinovi rozumí. Pokud by měl Martin možnost vrátit se do Rangers nebo do mužstva, kde se bude cítit dobře, tak mu nebude bránit. Naopak ho podpoří. Na druhou stranu, pokud by Martin zůstal v Evropě, tak bude hrát jenom v Plzni. Narodil se tam, mluví plzeňsky.

Takže to znamená, že Straka čeká, jak se rozhodne Jágr?
Určitě pokud bych někde podepsal, byl bych rád, kdyby tam Martin byl. Jsme na sebe zvyklí, víme, co od sebe čekat. Zvykat si na stará kolena na někoho jiného, to by bylo těžký. Jedině kdybych šel zpátky do Kladna, to by byl problém. Pro nás by byl drahej (úsměv).

Šli byste spolu i do Omsku?
Všechno je možné.

Od minulého týdne je trenérem hokejové reprezentace Vladimír Růžička. Sám říkal, že se vás pozeptá na návrat...
Jak už jsem říkal dřív, kdybych hrál v Evropě, byl zvyklý na širší kluziště a měl po sezoně dost času na odpočinek, je možné, že bych se rozhodl pro. Ale záleží, jakým směrem se taky nároďák vydá. Záleží, jestli bych pomohl. Třeba kdybych hrál, pak by tolik ze sebe nevydali ti ostatní. I to je možné.