Jdi na obsah Jdi na menu
 


Simuluje Crosby? Jen jsem mu řekl, aby hrál hokej, prohlásil Jaromír Jágr

30. 4. 2008

Návrat do důvěrně zámých míst, kde začínal svou bohatou kariéru v NHL a vyhrál dva Stanley Cupy, českému útočníkovi Jaromíru Jágrovi (na snímku) moc nevyšel. Ani on nezabránil dvěma porážkám Rangers na ledě Tučňáků a v semifinále Východní konferenci prohrává jeho tým s rozjetým Pittsburghem 0:2 na zápasy. A nyní čeká klub z Manhattanu pořádně náročný úkol, pokud chce v bojích o slavný pohár pokračovat dál. Série nabízí také hodně sledovaný generační souboj hvězd Jágra s Crosbym. Kapitán Rangers na sebe upoutal pozornost ve druhém utkání, kdy se slovně obořil na současnou modlu fanoušků Penguins, kterou měl prý označit za simulanta.

Ke zmíněněnému slovnímu incidentu došlo ve 14. minutě první třetiny nedělního duelu, ve kterém domácí Tučňáci zvítězili 2:0. Obránce Rangers Ťjutin při jednom ze soubojů u mantinelu poslal na led Crosbyho, rozhočí O'Halloran okamžitě zvedl ruku a signalizoval vyloučení. To byl impulz pro Jágra, jenž hned přijel k hvězdě Pittsburghu a adresoval mu hodně zblízka spršku nepříliš lichotivých slov.

Z jeho výrazu bylo patrné, že je počínáním soupeře hodně otrávený. A naštvaný. Podle očitých svědků sedících nedaleko střídaček na Crosbyho zařval, aby přestal filmovat a zůstal stát na nohách. "Jenom jsem mu řekl, aby hrál hokej. To je všechno," nechal se slyšet později Jaromír Jágr. Dál už nechtěl celou věc rozebírat. "Nebudu se k tomu už vyjadřovat, nemá to smysl. Pomohlo by to k něčemu? Nejspíš ne," odpověděl si sám sobě.

O moc sdílnější nebyl ani Sidney Crosby (na snímku). "Zeptejte se spíš jeho. Mluvil hlavně on, já jsem toho moc neřekl," prohodil stroze. Už v prvním utkání série se hostujícím Rangers nelíbil jede sporný výrok rozhodčích, kdy byl v závěru zápasu právě za zákrok na Crosbyho vyloučen Martin Straka. Kapitán Penguins si už dávno získal v NHL velký respekt, ukazuje své nesporné kvality a výjimečnost.

Co mu však trochu kazí dojem, jsou údajné herecké vložky, které jsou mu občas vytýkány už od jeho vstupu do ligy. "Jsem z toho zklamaný, opravdu mě to mrzí. Je to hvězdný hráč, který chodí do soubojů. Silný bruslař, který na sebe v podobných situacích přitahuje fauly," zastal se své největší opory kouč Penguins Michel Therrien. Trochu jiný názor však panuje v táboře Rangers.

Jaromír Jágr má na druhou stranu pochopení, že se rozhodčí snaží chránit hvězdy, které na ledě převyšují ostatní hráče. Sám prý zažil něco podobného při působení s legendárním Mariem Lemiuex v Pittsburghu. "Nevím, jestli je to správně nebo špatně. Pamatuju si společné časy s Mariem před několika lety. Také jsme měli určité výhody. Dostávalo se nám u rozhodčích většího respektu. Možná to tak má být," pokrčil rameny.

Za dvěma porážkami udělali hráči Rangers tlustou čáru, soustředí se na domácí odvety. Do Madison Square Garden se ohromně těší, spoléhají na podporu fanoušků. A věří, že se role týmů v sérii otočí. V žádném případě se nevzdávají. "Mají vynikající tým, hrají výborně. Ale nic není ztraceného," řekl Jágr. Aby se to povedlo, budou se však muset zlepšit ve všech ohledech. Zatímco v prvním duelu vybouchli v defenzivě, ve druhém ani jednou neskórovali a vyšli střelecky naprázdno.

Důvodem byly i špatně sehrané přesilovky. Ze šesti početních výhod nevyužili Jezdci ani jednu. Příklad by si podle Jágra mohli vzít ze hry soupeře. "Když se podíváte na Pittsburgh, moc puk nenastřelují. Dávají si křížné nahrávky, kombinují. Snaží se protihráče unavit a potom využít otevřeného prostoru. V přesilovkách to není jen o střelbě, zvláště prvních dvacet sekund," zdůrazňuje.

"Jestliže jsou hráči čerství, je snadnější oslabení ubránit. Musíte je nejprve unavit a pak najít vhodnou chvíli, kdy vystřelit," dodává Jaromír Jágr. V koncovce každopádně ve druhém zápase svěřenci kouče Toma Renneyho vyhořeli, nedali ani gól. Způsobila to výborná hra obrany Penguins, nebo spíš mizerný útok Rangers?

"Nemyslím si, že by předvedli něco zvláštního. Defenziva není jen o obraně, je to o tom, kdo má častěji puk na svých hokejkách. To je rozdíl mezi New Jersey a Pittsburghem," připomněl vítěznou sérii Rangers z 1. kola bojů o Stanley Cup. "Jejich útočníci rádi drží puk, nenastřelují ho tolik jako jiné týmy. Když jim ho vezmeme, máme šanci dostat se zpátky do série," uzavírá.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář