Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sbohem ... Jaromír Jágr se nepohodl s N.Y. Rangers, končí v NHL a odchází do Omsku

23. 8. 2008


Když Jágr po vyhraném 4. zápasu série s Pittsburghem 1. května mával nadšeným divákům v Madison Square Garden, doufal, že se sem ještě nejméně na jeden zápas vrátí. Jenže Penguins další prodlužování série nedopustili. Toto tedy byla oficiální Jágrova rozlučka s hokejem na Broadwayi...

Sedmnáct a dost. Už žádné příště! Zámořská kariéra nejlepšího českého hokejisty všech dob JAROMÍRA JÁGRA (38) oficiálně skončila. S žádným z klubů se nedohodl na novém kontraktu a odchází do ruského Avangardu Omsk!

Otázku své budoucnosti Jágr rozsekl před čtvrteční půlnocí. Generální manažer New Yorku Rangers Glen Sather mu telefonem sdělil, že už s ním nepočítá. Že pro tým získal švédského útočníka Näslunda (35) a ruského beka Kalinina (28). Zhrzený Jágr obratem podškrábl kontrakt Rusům. "Bylo to nejtěžší rozhodnutí mého hokejového života," prohlásil posléze. "Nechtěl jsem to takhle, nesnáším změny. Ale jiná možnost nebyla," povzdechl si.

Z NHL odchází coby nejproduktivnější Evropan a také hráč s nejdelší šňůrou sezon s aspoň 30 góly a 70 body na kontě (15x po sobě).

Málokdo chápe, proč Rangers hodili svého kapitána přes palubu. Sather si myje ruce a vinu shazuje na Jágra. "Neřekl mi ani jednou, co mám udělat, aby zůstal. Neřekl vůbec, co chce. Ani jednou jsme nejednali o délce nebo výšce smlouvy. Sám se sebou těžko něco vyjednám. A čekat dál už jsem nemohl," vysvětloval Sather.

Jágr, aniž by štulec opětoval, tvrdí, že jeho podmínky všichni znali - smlouva na tři roky. "Pak se chci vrátit domů a nechtěl jsem tyhle nervy zažívat rok co rok. Dnes ale starším hráčům v NHL nikdo takový kontrakt nedá…," pokrčil rameny. Rusové nejsou tak sešněrováni regulemi jako kluby NHL a Jágrovi velkoryse dali práci na dva plus jeden rok…

A navíc za roční plat 7 milionů dolarů (105 mil. Kč) čistého! Tolik Jágr nevydělával ani v dobách své největší slávy v NHL; 7 milionů netto totiž odpovídá zhruba 12 milionům dolarům hrubého (Jágr měl nejvíc 11,48 mil. v sezoně 2002-03)!

Na Sibiři se Jágr setká s krajany Klepišem a Rosou, a dokonce nevylučuje návrat do reprezentace! "Když budu podávat takové výkony, na které budu hrdý, a kouč o mě bude stát, tak ta šance je veliká," nechal se slyšet. "Nashle na olympiádě ve Vancouveru," loučil se prý s mnohými americkými reportéry.

Jágr: Polibte mi...

Strašně se zklamal, chtěl zůstat v New Yorku, a Rangers mu tu šanci nedali. Přesto Jaromír Jágr zachoval dekorum a odchází s hlavou vztyčenou… "Jsem zklamaný, ale rozhodně ode mě o nikom z Rangers neuslyšíte křivé slovo!" zdůraznil Jágr v každém z rozhovorů, který zámořským reportérům dal.

Vážně necítíte žádnou zášť?
"Chápu, že už jsem starší a že se klub rozhodl jít jinou cestou. To je život…"

Jistě si ale myslíte, že jste jim ještě mohl být užitečný. Nebo ne?
"Nejspíš by byla situace jiná, kdybych byl schopný lépe hrát s Gomezem nebo Drurym. Klub do nich loni investoval spoustu peněz, ale protože jsme si na ledě nesedli, hráli druhou a třetí lajnu. A to je velký přepych."

Glen Sather ovšem hází nezdar v jednání na vás! Že jste nedokázal říct, co přesně chcete…
"Já mám Glena rád. Jsem jeho dlužníkem. To on mi umožnil přijít do New Yorku a prožít tam tři skvělé roky."

Vážně nemáte chuť někoho poslat k šípku?
"Ale jo… Lidi, jako je Mike Milbury (bývalý GM Islanders a dnes TV analytik) a jemu podobní, kteří si založili živobytí na mé kritice. Těm už teď s klidem můžu říct: Polibte mi pr***!"

O co přijde?

  • O šanci stát se prvním hráčem hokejové historie, jehož výdělek v NHL přesáhl magických 100 milionů dolarů! Úhrn jeho platů se zarazil na sumě 98 038 851 dolarů.
  • O posun v historickém bodování. Zahrát ještě dvě slušné sezony, mohl atakovat první pětku historie! Takhle zůstává v produktivitě devátý (góly 12. místo, asistence 13. místo).
  • O zápas v Praze! Říjnový dvojzápas v O2 Areně přišel o největší magnet. Místo Jágra se Strakou přijede z Tampy bitkař Kočí. Pokud ho tedy nešoupnou na farmu…