Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rusofil Jaromír Jágr: Čte Puškina! V originále!

27. 10. 2008

Jaromír Jágr
Deset dní byl JAROMÍR JÁGR (36) v trapu. Jeho Omsk cestoval po zápasech všude po Rusku, až v pondělí se zase Jágr vrátil do svého apartmánu k přítelkyni Inně. A také na domácí stadion. Avangard hned Balašichu rozstřílel 7:4, včera přemohl Nižnyj Novgorod 4:3.
Vyhrál posedmé v řadě a po slabém začátku má už druhý největší počet bodů z celé ligy. Jágr si během této šňůry připsal osm gólů a tři nahrávky a v bodování ligy už je třetí! "Konečně dělá z obránců a brankářů jen dekorace!" chválí jej list Sport-Express.
A hned si s Jágrem domluvil obsáhlý rozhovor. Česká hvězda se ještě vzpamatovávala po přeletu ze vzdáleného Chabarovsku. "Tak kolik tam máte otázek?" díval se s obavami na hodinky v tréninkovém centru Omsku. "Tolik? Kdybych vám na všechny odpověděl, napsal byste o mně knihu," smál se.
Zase nechtěl mluvit v ruštině. A to podle listu v kabině skoro bez problémů čte Puškina! Jaké dílo, ovšem neuvádí.
Deník Aha! jej přesto vydedukoval! Co tedy čte? Evžena Oněgina, prototyp zbytečného člověka? Tohle Jardovi nic neřekne, on je přece pravý opak. Pikovou dámu o karetním hráči, který touhou po penězích vraždil a zešílel? Ne, zdravý rozum si Jágr drží navzdory milionům. Tak že by Boris Godunov? Možná trefa! Pomiňme tragický osud hrdiny, Godunov je přece ruský car. Což lze o Jágrovi říct také…

O čem dalším Jágr mluvil?

O spotu na KHL
V něm mluví o Gagarinově poháru (trofej pro vítěze KHL) s komickým přízvukem (na třetí slabice) ve jméně legendárního kosmonauta. "Točilo se to pár dní po mém příletu do Ruska. Trvalo to jen 5 minut. Dali mi do ruky text, který jsem se rychle musel naučit. Taky vám dám do ruky český text a jak myslíte, že dopadnete?"
O svém věku
Pavel Bure prý kdysi prohlásil, že když máte po třicítce, vstanete a nic vás nebolí, je po vás. "Fakt? Tak to už jsem šest let pouhá oživlá mrtvola! Věk vůbec necítím!"
O nejzábavnějším hráči
"V Avangardu to byl pravděpodobně brankář Norm Maracle. Když jsem ho poprvé v šatně viděl bez výstroje, popadal jsem se za břicho. Takový tlouštík, jak z dětského obrázku. Všichni se chechtali a on dělal hluchýho."