Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rangers jsou pro Jágra první volbou, o své budoucnosti se bude radit především s rodiči

7. 6. 2008

 

Letošní sezona určitě nebyla pro Jaromíra Jágra (na snímku) poslední, pouze není jisté, zda nedělní zápas v Pittsburghu nebyl jeho závěrečným vystoupením v zámoří. "Nemyslím, že by to byl můj poslední rok. Můžu hrát hokej ještě několik let. Záleží na tom, kde to bude," uvedl nejznámější český hokejista hned po vyřazení Jezdců z play off. "Před rokem jsem věděl, co mě čeká. Teď vím pouze to, že chci hrát na místě, kde budu šťastný. Musím si o tom nejprve promluvit s rodiči, ti hrají v mém životě velkou roli."

Možnosti jsou v zásadě tři. Prioritou pro Jágra zůstává zahraniční angažmá - buď v National Hockey League nebo v Rusku, konkrétně v Omsku. V záloze má návrat domů do Kladna. Podle vět pronesených včera při vyklízení kabiny by šestatřicetiletý útočník nejraději strávil ještě dvě sezóny na severoamerickém kontinentu. Jasno má i při otázce na bližší zeměpisné určení.

"Nechci si vybírat ze třiceti týmů. Nejprve budu jednat s Rangers, ti jsou pro mě číslem jedna. Nerad měním zaběhnuté pořádky, pokud to není nutné. Tady se cítím velmi spokojený. Klub se ke mně zachoval skvěle. Dali mi šanci ukázat, že pořád umím hrát hokej poté, co o mně ve Washingtonu pochybovali," vzpomněl Jágr i na předchozí nepovedené angažmá v metropoli USA.

Kdyby měl devátý nejproduktivnější hráč historie NHL dát na názor rodičů, zůstane v nejslavnější soutěži světa ještě dva roky. Na Kladně, kde šéfuje týmu jeho otec, by měl do té doby vyrůst nový hokejový stánek.

"Nemyslím, že podepíšu déle než na dvě sezóny, především kvůli otci. Přeje si, abych se za dva roky vrátil domů. Jenže nikdy nevíte. Věřím, že kdybych se v NHL zdržel déle, zlobit se nebude. V první řadě si však přeje, abych hrál tady," snižuje Jaromír Jágr pravděpodobnost omské varianty.

Kdyby nasbíral v sezóně 84 bodů nebo získal Conn Smythe Trophy, nebylo by co řešit - v platnost by automaticky vstoupila opce, která by mu zaručovala další sezónu na Manhattanu. Jágr sice v závěru základní střádal jeden bodík za druhým, ale zastavil se třináct kroků pod čarou.

Ani cena určená nejlepšímu hráči play off určitě nezamíří do New Yorku, když Rangers nepřešli přes druhé kolo. Kapitán Jezdců se tak poprvé v kariéře může stát nechráněným volným hráčem.

"Ještě nevím, jestli budu s Rangers vyjednávat před 1. červencem nebo si počkám na nabídky ostatních klubů. Nikdy jsem nebyl volným agentem, možná bych mohl zjistit, jaká je má cena. Z novin se dozvídám jen to, že už jsem odepsaný, ale třeba má hokejový svět jiné mínění. Vlastně ani nevím, jestli to chci zjistit, mohl bych se dozvědět něco, co nechci vědět," zaznívá z Jágrových slov podtón jeho obvyklých vtípků.

Fakt, že NHL zahájí svoji příští sezónu v Praze dvojutkáním mezi Jezdci a Blesky, nehraje v rozhodování českého forvarda roli. Větším jazýčkem na vahách by mohly být názory trenéra newyorského celku Toma Renneyho.

"Asi se nedá říci nic jiného než podpořit Jaromírův návrat do mužstva, pokud si to bude přát. Pokud bych měl založit své rozhodnutí na tom, co ukázal v posledních dvaceti zápasech a v play off, musím říci, že na konci sezóny byl určitě naším nejlepším útočníkem," konstatuje kouč zatím stále ještě nejproduktivnějšího hráče letošních bojů o stříbrný pohár.

Renney se při rozlučce s tréninkovým střediskem vyjádřil také k budoucnosti dalšího útočníka, kterému u Rangers končí smlouva, Brendana Shanahana.

"Ještě pořád by nám mohl pomoci, jen musí počítat s tím, že jeho role oslabí. Znám jeho vůdcovské kvality, jeho schopnost dávat góly. Vím, že by mohl pomoci i nám trenérům, být učitelem pro mladší. Pořád má určitou cenu, otázkou je, zda by ho tahle úloha uspokojovala.," dumá Tom Renney nad osudem trojnásobného držitele Stanley Cupu.