Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nezdolný bojovník Jaromír Jágr (36): Číslo 68 (stále) žije

5. 5. 2008
 

Na nohy mu pomáhal masér Jim Ramsay.


Pro New York Rangers vystřílel naději, byť se nachvíli ocitl totálně k.o.

NEW YORK/PRAHA - Prožil své vlastní k.o., nedopustil ale knockout týmu, jemuž hrdě velí. Fenomenální Čech s hokejkou Jaromír Jágr (36) aspoň dočasně zaplašil hrozbu předčasného konce sezony, obstaral všechny tři góly - první a třetí dal sám, u druhého asistoval - čtvrtého zápasu série s Pittsburghem (3:0) a vynutil si nejméně jeden další zápas. "Číslo 68 ještě žije!" chtělo by se zvolat.

Vítěznou trefu ovšem Jágr v 33. minutě div nevykoupil vlastním zdravím. V duchu svého stachanovského zápalu, jímž udivuje při každém svém střídání, vletěl mezi dva beky, vypustil jedovatou ránu, ale už nedbal na to, že tam na něj číhá loket obránce Orpika. PRÁSK! Madison Square Garden explodovala, všichni slavili gól, že konečně někdo rozhýbal skóre, ovšem střelec na chladném ledě viděl před očima hvězdičky. "Když máš šanci střílet, tak nekoukáš, jestli se tě někdo nesnaží praštit," vysvětloval Jágr po zápase. "Koupil jsem ji přímo do hlavy! Byl jsem groggy jako boxer po těžkým háku," popisoval. "Ani jsem se nemohl radovat. A to jsem se zrovna chystal divákům zatančit, sakra!" zlostil se naoko.

Vzájemné ovace v MSGMinutku zůstal bezvládně ležet, lidem v hale i spoluhráčům to přišlo jako věčnost. "Bez něj jsme v loji," vědí na obou frontách. Co týmu neobstará Jágr, to nemá; sám zmůže nesrovnatelně víc než Gomez, Drury, Shanahan a všichni ostatní dohromady.

Modlitby Newyorčanů byly vyslyšeny; Jágr se za asistence maséra z ledu posbíral a po chvíli už zase, za frenetického nadšení tribun, skákal na led. Ve zbytku zápasu pak stihl ještě jednu asistenci a nakonec do prázdné brány dotvořil výsledek na 3:0. S 15 body (5+10) už kraluje bodování play off! "Pořád věřím, že se nám může povést něco mimořádného," omílal dokola. Přitom v hokejové historii stav 0:3 otočily jen dva týmy - NY Islanders před 33 a Toronto před 66 lety. "Musíš věřit, jinak nemáš šanci," řekl Jágr.

Bouřlivé ovace jej vyprovázely do kabin i na cestu do Pittsburghu, kde se armádě Tučňáků postaví popáté v neděli večer (20.00 h, přenáší satelitní/kabelový program NASN).

"Nejradši bych hrál hned teď!" dychtil kladenský bard. Zaplaší akutní nebezpečí vyřazení i podruhé? Vrátí se ještě do Madison Square Garden? "Nic jiného si teď nepřeju víc!" ujistil.

Jágrova hra: Neodejdu... A nebo ano?

Co značí toto Jágrovo gesto: sbohem, anebo nashledanou?NEW YORK (spo) - Na tu otázku už je Jaromír Jágr alergický: Končíte? Co bude další rok? Zůstanete v NHL, nebo půjdete do Omska? Protřelý reportér Larry Brooks z NY Post ale z Jágra »jakous-takous« odpověď vypáčil. "Položil jsem mu otázku: Pletu se, když si to tvé nadlidské zapálení a snahu vykládám tak, že jsi se rozhodl v NHL skončit a chceš se na rozloučenou vytáhnout?" popsal Brooks svou debatu s Jágrem. Ten prý chvíli filozofoval o stárnutí, o Gretzkym, o lásce k hokeji, o významu play off. Pak interview skončil, ale po několika minutách si Brookse zavolal zpět. "Jak přesně zněla ta tvá otázka?" zeptal se, byť to věděl úplně přesně. "Larry, kdybych věděl, že je konec, proč bych se tam takhle honil?! Poplácal bych kluky z Pittsburghu po zádech, že jsou dobří a popřál jim hodně štěstí, ne? Přemýšlej...," popotáhl Jágr koutky. "Ptal jsem se ho, jestli se pletu. A odpověď jsem dostal - pletu…," vyvodil z toho autor, že Jágr v NHL ještě zůstane.

Jestli ale nabyl nějaké jistoty, hned po čtvrtém duelu jej český filuta musel znovu zviklat. Po zápase vyjel zpátky na led, s rukama nad hlavou objel celé kluziště a všem zamával.Vypadalo to jako rozlučka... Co kdyby se už s publikem na Broadwayi nikdy neviděl?!