Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nároďák S JÁGREM? Hoši, chceme zlato!

24. 4. 2009

JÁGREM? Hoši, chceme zlato!

 
Jaromír Jágr v dresu nároďáku.
 

Světový šampionát je tady a hokejový nároďák - chlouba České republiky - jde do akce. A pozor! S Jaromírem Jágrem v prvním útoku chtějí fanoušci zlato!

Hvězdný veterán Jágr sice zprvu opakoval: "Doufám, že budou fanoušci rozumní, nečekejte ode mě zázraky." České hokejové hry ale odhalily pravdu, útočník Omsku byl nejproduktivnějším hráčem týmu, na ledě dominoval a k tomu ten respekt!

"Všichni k němu vzhlíží," říká další hvězda nároďáku Jan Marek. "I v tréninku se od něj mladí hráči učí. A věřím, že Jardova forma bude ještě gradovat," tvrdí trenér Vladimír Růžička. Každý tým, ve kterém válčí Džegr, má navíc ohromný respekt soupeřů. To všechno jsou důvody, proč musí mít reprezentace nejvyšší cíl. "Samozřejmě bychom se rádi vrátili jako mistři a jeli v autobuse na Staromák," zasní se Růžička. "Pokud ale nepřivezeme medaili, pro český hokej to bude neúspěch," uvědomuje si kouč.

Růžičku i Jágra spojuje obrovská vůle po vítězství. "Znáte mě, chci vyhrát každý zápas," usmívá se Růžička. "Nemáme slabý tým, věřte nám," vyzývá i Jágr, největší hvězda turnaje. Poslední hokejoví mistři světa přistáli na Ruzyni před čtyřmi lety z Vídně, předtím to bylo také před čtyřmi lety (2001 Hannover). Dodrží hoši čtyřletou zlatou tradici?


 

Čeští mistři světa

 

Šestnáct let a pětkrát zlato! Hokejová reprezentace se po vzniku samostatné České republiky docela činí. František Kaberle a David Výborný byli u všech pěti titulů, čtyři zlaté mají ve sbírce Kladeňáci Patera s Martinem Procházkou. Přidá se k českým mistrům letošní výběr?

 

Vídeň 1996: Turek, Čechmánek, Franěk - M. Sýkora, Neckář, Stavjaňa, Veber, Kadlec, F. Kaberle, Vykoukal - Vejvoda, Patera, M. Procházka - Kysela, Reichel, Lang - Ujčík, R. Kučera, Meluzín - Bonk, Dopita, Výborný - Bělohlav.
Lillehammer 1999: Hnilička, Čechmánek, Prusek - L. Procházka, F. Kaberle, Kučera, Vykoukal, Špaček, Kubina, Benýšek - Moravec, Patera, M. Procházka - Ujčík, Výborný, Hlaváč - Dvořák, P. Sýkora, Ručinský - Čaloun, Šimíček, Vlasák - Kucharčík, Meluzín.
Petrohrad 2000: Čechmánek, Sal- . cký, Hudáček - Kučera, M. Sýkora, Buzek, F. Kaberle, Štěpánek, Benýšek, Martínek - Výborný, Dopita, Tomajko - Varaďa, Patera, M. Procházka - Pro- spal, Reichel, Vlasák - Havlát, Broš, Čajánek - Špaňhel.
Hannover 2001: Hnilička, Salfický, Hudáček - Kubina, Špaček, Kuba, Martínek, F. Kaberle, Pilař, Richter - Reichel, Dvořák, Čajánek - Ujčík, Moravec, Ručinský - Výborný, J. Hlinka, Tomajko - Vlasák, Patera, M. Procházka - Dopita.
Vídeň 2005: Vokoun, Hnilička, A. Svoboda - Kubina, F. Kaberle, T. Kaberle, Židlický, Špaček, Hejda, Fischer, Šlégr - M. Straka, Jágr, Ručinský - A. Hemský, Prospal, Čajánek - P. Sýkora, Výborný, Hlaváč - Vašíček, Dvořák, Varaďa - Vrbata, Průcha.

 

Radost Čajánka a Jágra. Doufejme, že i na šampionátu se budou v prvním útoku s Hemským radovat.

 

 

Možná jednička Mensator: Šanci bych rád využil!

 Úpadek formy slavných (Hnilička, Čechmánek), konec kariéry legendy (Hašek) a omluvenka současné hvězdy (Vokoun). Český tým je před MS bez zkušeného brankáře, a tak se může snadno stát, že role jedničky bude svěřena teprve 24letému Lukáši Mensatorovi - nejlepšímu gólmanovi extraligy. A ten se zodpovědnosti nebojí!

 

Co byste řekl na případnou roli jedničky na MS?
Určitě bych byl za tu příležitost rád, přičemž si uvědomuji, že by na mně ležela obrovská zodpovědnost. Šampionát je na úplně jiné úrovni. Je však předčasné o něčem mluvit. Vždyť je na výběr ze tří gólmanů a například Martin Prusek už na mistrovství chytal a má nejvíc zkušeností.

Nebojíte se zodpovědnosti ani při vědomí, že máte odchytáno minimum zápasů na mezinárodním poli?
Nebudu si nalhávat, že těch asi pět zápasů, co jsem odchytal, nejde proti mně. Ale všechno je jednou poprvé a já bych chtěl šanci využít. Nemusí se opakovat.

Omluvila se jednička Tomáš Vokoun, necítíte se jen jako náhražka?
Takhle to vůbec neberu. Už jsem říkal, že je už účast pro mě obrovskou šancí.

Neměl jste také chuť vzdát se repre kvůli čerstvě narozenému synovi?
Vůbec ne! Byl bych sám proti sobě. Mistrovství světa je vrchol sezony, jsou na něm nejlepší hráči. Nenapadlo mě omluvit se.

Zvládnete třítýdenní odloučení od rodiny?
Říká se, že šestinedělí je pro ženy kritické, ale já musím prozradit, že manželka zvládá vše výborně. A jelikož pocházíme oba z okolí Karlových Varů, máme babičky blízko a je možné kamkoliv dojet. Žena tady nebude sama a hlavně já jí i synovi Lucasovi vše vynahradím, až se vrátím! Už dlouho si slibujeme cestu za známými do Kanady, snad konečně teď v létě.


Další maskovaní

 

Martin Prusek

Jediný zkušený gólman, podle Růžičky se jistě dostane na soupisku od začátku.

 

Jakub Štěpánek

Udělal si jméno na hrách v Liberci, ale bude to stačit, aby vzal místo Mensatorovi?
 

Nominace na MS 2009
Brankáři:
Mensator (K. Vary),
Štěpánek (Vítkovice),
Prusek (Riga/KHL).
Obránci:
Barinka (Vítkovice),
Krstev (od nové sezony Brno),
Čáslava (Pardubice),
Sičák (Č. Budějovice),
Němec (K. Vary),
Blaťák (Ufa/KHL),
K. Rachůnek (D. Moskva/KHL),
Kutlák (Ambri-Piotta/Švýc.),
Židlický (Minnesota/NHL).
Útočníci:
Červenka (Slavia),
Jágr, Klepiš (oba Omsk/KHL),
Marek, Rolinek (oba Magnitogorsk/KHL),
Irgl, Vašíček (oba Jaroslavl/KHL),
Kotalík, Hemský (oba Edmonton/NHL),
Frolík, Olesz (oba Florida/NHL),
Kvapil (Vítkovice),
Čajánek (D. Moskva/KHL),
Hlinka (Linköping/Švéd.).
Hráči z NHL v nároďáku
MS / pořadatel / posily z NHL
2006 Lotyšsko 11
2007 Rusko 11
2008 Kanada 16
2009 Švýcarsko 5