Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na peníze se hledět nesmí.

16. 9. 2007
Stanley Cup. To magické slovo už naplno panuje v kabině zámořského týmu New York Rangers.

Obrazek
Ve čtvrtek se hokejisté poprvé sešli, včera jim vypukly tréninky na ledě. Očekávání jsou nejvyšší, hlásí se k nim i kapitán Jaromí Jágr. Ale zároveň upozorňuje: "Aby cíl mohl vyjít, nikdo nesmí myslet na výši své smlouvy!"


Ve středu v Praze nasedl do letadla, ve čtvrtek už se hlásil na kempu. A hned kolem něj bylo živo. Jágr se po fyzických testech usadil na hranu kulečníkového stolu, obklopen novináři. A dal se do vyprávění.

Podle newyorských žurnalistů působil mnohem statnějším dojmem než loni, kdy kvůli ramenu nemohl posilovat. Svaly se mu tentokrát rýsovaly. A pečlivě volil slova, nežertoval jako obvykle. "Že by kvůli časovému posunu?" nabízela svůj pohled jedna z reportérek.

Ale ne. To jen Jágr věděl, že od něj jako od největší hvězdy mužstva se před ostře sledovanou sezonou čekalo důležité poselství. Proto se pětatřicetiletý útočník nad odpověďmi zamýšlel.

Před ním z hráčů znělo: Jasný úkol je Stanley Cup! "Pro mě se očekávání nemění. Vyhrát chci každý rok, i když je jasné, že tentokrát je šance větší než jindy," přiznal.

 

Každý musí trochu slevit

 

Rangers se během léta notně posílili, ulovili dvě největší ryby na trhu volných hráčů: centry Scotta Gomeze (sedmiletá smlouva na celkem 51,5 milionu) a Chrise Druryho (pět let, 35,25 milionu). Což ve spojení se jmény jako Lundqvist, Shanahan a hlavně Jágr znamená jasný boj o Stanley Cup.

Ale Jágr zůstává při zemi a nabádá: "Musíme počkat, protože jména nic neuhrají, pokud nebudeme hrát, jak máme." Nejproduktivnější Evropan v historii NHL vyslal veřejně jasný signál: "Nekoukejte na výši své smlouvy!"

Podle vlastních slov je důležité, aby se noví hráči (Gomez a Drury) nedopustili stejné chyby jako on. Když v roce 2001 podepsal pompézní sedmiletou smlouvu s Washingtonem na 77 milionů, myslel si, že všichni po něm chtějí jen góly a body.

Jenže ono to moc nefungovalo. "Když podepíšete novou vysokou smlouvu, každý od vás očekává hodně bodů, hodně gólů. Ale náš cíl je přece jiný - vyhrát Stanley Cup!" říká Jágr. "A chci se ujistit, že toto krédo bude všem od začátku sezony zdůrazňováno jak lidmi z vedení, tak trenéry."

V praxi to bude znamenat jediné: každý musí hodit za hlavu osobní statistiky, musí hlavně myslet na tým. Není to jen fráze. Právě na tento nešvar doplatil hvězdami procpaný tým Rangers před lety.

"Nechci, aby to tady tak dopadlo," přeje si ústřední postava kádru. "Je jasné, že tady nebudete mít taková čísla jako v Buffalu, kde hrajete první přesilovku a na ledě jste 25 minut. Ne každý tady bude hrát 25 minut, každý se musí přizpůsobit a podrobit se mužstvu." Tím jasně naznačil, že pokud budou chtít Drury a Gomez jen honit osobní body, k ničemu to nepovede.

 

Méně bodů než dříve

 

"Někdo jim bude muset ukrojit trochu času na ledě, každý musí trošku ustoupit.

Cíl je totiž vyhrát Stanley Cup, nic jiného. Takže to si musí uvědomit všichni hráči, ale i novináři, kteří by chtěli někoho kritizovat, že nemá tolik bodů jako v minulém působišti," dodal Jágr.

Ale podle aktuálních vyjádření se zdá, že by s tím Drury ani Gomez neměli mít problém. "Co mohu udělat, abych pomohl týmu? To je otázka, kterou si musí každý z nás denně pokládat," diktoval novinářům Chris Drury.

A Gomez? Ten má rovněž jasno: "Pokud dosáhneme jakéhokoli jiného výsledku než Stanley Cupu, úkol nebude splněn." Odhodlání z něj jenom čiší. A měl by to být právě on, kdo vytvoří v nejúdernější formaci centra Jágrovi. "Je to pořád nejlepší hráč na světě," vysekl mu poklonu Gomez.

Právě na tom, jestli si na ledě tihle dva sednou, bude záviset osud Rangers. Bez dobré spolupráce Stanley Cup nevyhrají...

 

***

 

možné složení elitních formací

Jágr - Gomez - Straka Shanahan - Drury - Avery

 

Tabulka

 

nejlépe placení

hráči rangers

1. Scott Gomez (27 let) 10 000 000

2. Jaromír Jágr (35 let) 8 360 000

3. Chris Drury (31 let) 7 100 000

4. Henrik Lundqvist (25 let) 4 250 000

5. Martin Straka (35 let) 3 300 000


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář