Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo pojede na MS? Jágr a dál?...

5. 2. 2009

Zatím posledním turnajem Jaromíra Jágra v dresu české reprezentace byly olympijské hry v Turíně v únoru roku 2006.
Posil z NHL bude bude méně, kouč potřebuje hlavně beky a Vokouna
PRAHA - Tajenka české sestavy pro hokejové mistrovství světa, které ve Švýcarsku vypukne už za 83 dnů (24. dubna - 10. května), se pomalu rýsuje. Polehoučku lze nakouknout do karet trenéra Vladimíra Růžičky. Trumfem v jeho ruce je samozřejmě Jaromír Jágr (36), který dal vale NHL a válí za Avangard Omsk. Díky tomu také slíbil, že se šampionátu zúčastní a s reprezentací vyrazí už v příštím týdnu na Švédské hry.
Lze navíc předpokládat, že jeho jméno a osoba kouče přitáhnou to nejlepší, co bude mít český hokej k dispozici. Poskládat tým kolem Jágra by nemusel být problém. "Bude záležet na momentální formě. Jediným kritériem je výkonnost. A pak fakt, jestli hráč do týmu zapadne. Jestli půjde o dvacetiletého kluka, nebo zkušeného hráče, není podstatné," prohlásil po svém nástupu do funkce Růžička.
Proto celou sezonu pečlivě vybírá nejlepší možné kandidáty pro dres národního týmu. Lhostejno zda hraje českou extraligu, ruskou KHL nebo švédskou Elitserien. Téměř jistotu mají jen ti, kdo objedou celou Euro Hockey Tour, což je až dosud případ brankáře Kopřivy, beků Čáslay, Krsteva a Kutláka a útočníků Čermáka, Irgla, Marka a Rolinka. Čtrnáct dalších hráčů má za účast v Helsinkách, Moskvě či Stockholmu po dvou čárkách… "Nebylo by fér, kdybychom někoho vzali na všechny turnaje a pak ho vynechali pro vrchol sezony," deklaroval Růžička jasně na začátku cesty, která má Česko vrátit na medaile. "Uvidíme, jaká bude situace v NHL, s kluky z Evropy ale počítáme," dodal.
Je téměř jisté, že zastoupení hráčů z NHL bude letos střídmější. Už jich nebude nadpoloviční většina, spíš jen třetina. Pojedou jen skutečné hvězdy!
Růžička by hlavně uvítal, kdyby mu vývoj zámořské ligy nadělil aspoň čtyři posily do obrany. Dobré beky totiž vede jako nedostatkové zboží!
A pokud nepostoupí do play off Florida, bude nadšený. Tam má brankářskou jedničku - Tomáše Vokouna. Pokud by z jakýchkoli důvodů nepřijel, vsadil by zřejmě na kladenského Miroslava Kopřivu. "Je to velký aspirant na mistrovství světa," naznačil.
Komu nakonec bude Růžička rozdělovat ve Švýcarsku pokyny? Koho vybere?