Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaromír Jágr zná nového kouče, ruský Omsk převezme Wayne Fleming

24. 9. 2008

Jakmile skončil na lavičce Avangardu Omsk Sergej Gersonskij a mužstva se dočasně ujal Igor Nikitin, rozjela se vlna spekulací, kdo by jej měl nahradit. Padla i jména českých koučů Marka Sýkory či Radima Rulíka, média zmiňovala také Davea Kinga. Jeho však vyřadil ze hry generální manažer ambiciózního celku Anatolij Bardin, když prohlásil, že jeho mužstvo nepotřebuje spisovatele v narážce na knihu, již kanadský odborník píše. Posledním jménem, které se objevilo, byl Wayne Fleming. A právě tento muž podle všeho převezme vládu nad lavičkou ruského týmu.

Doba nejistoty v Omsku končí, čeští útočníci Jaromír Jágr, Pavel Rosa a Jakub Klepiš již vědí, kdo se jim postaví v zápasech za záda a bude jim ordinovat taktiku v bojích Kontinentální hokejové ligy.
Nepřesvědčivý vstup do prvního ročníku nově založené soutěže a zřejmě i neshody s největší hvězdou mužstva zlomily vaz Sergeji Gersonskému. Do horkého křesla kouče Omsku usedne Wayne Fleming, který se dohodl s vedením Calgary na rozvázání smlouvy.
Podle agentury Canadian Press se obě strany domluvily na tomto kroku, aby mohl Fleming nastoupit v Omsku. Dosavadní asistent Flames, kam osmapadesátiletý kouč přišel v červenci 2006, se tedy rozloučil se zámořím a znovu se vydává do Evropy.
"Velice si vážíme toho, jakou práci pro nás Wayne odvedl, a oceňujeme jeho přínos pro naši organizaci," stojí v prohlášení Daryla Suttera, generálního manažera Calgary. Jeden z nejvyšší představitelů Plamenů zároveň dodává, že klub nechtěl trenérovi bránit.
"Rozumíme, že možnost vést v pozici hlavního kouče takovýto tým představuje pro Waynea v této fázi kariéry velikou příležitost," vyjadřuje Daryl Sutter pochopení pro krok svého dnes již bývalého zaměstnance.
Před příchodem do Calgary pracoval Wayne Fleming na pozici asistenta trenéra v New York Islanders, Phoenixu a Philadelphii. Kromě toho pomáhal v trenérském štábu kanadské reprezentace na olympijských turnajích v Salt Lake City i Turíně či při Světovém poháru 2004.
"Jsem pyšný, že jsem mohl být dva roky členem realizačního týmu Flames, kde jsem pracoval vedle samých profesionálů a úspěšných lidí," ohlíží se Fleming ve svém prohlášení. "Nikdy nepadaly otázky týkající se závazku vyhrát s organizací Calgary Stanley Cup," oceňuje postoj vedení.
Do Evropy se však zkušený kouč nevydává poprvé, důvěrně zná prostředí švédské nejvyšší soutěže. V Elitserien zastával v letech 1992 až 1994 funkci hlavního kouče Leksandu. Před návratem za Atlantik v létě 1997 si vyzkoušel také angažmá ve Švýcarsku a Německu.
Nyní se tedy Wayne Fleming vydává vstříc velké výzvě. Avangard Omsk má velké plány spojené s osobou Jaromíra Jágra, ovšem pod Sergejem Gersonským se je nedařilo plnit. Šanci tak dostane kanadský odborník, který si bude muset získat především hlavní hvězdy mužstva.