Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaromír Jágr a Čerepanovova smrt: Chci o tom vědět vše!

21. 12. 2008

Jaromír Jágr ani ostatní pořád nevědí, proč je tak náhle jejich kamarád opustil.
Brzy to budou tři týdny, co při zápase Kontinentální hokejové ligy skonal talentovaný útočník Alexej Čerepanov (†19). Zničehonic. V duši jeho mentora a kamaráda Jaromíra Jágra (36) se rozlil smutek. Jak jej vyhnat ven?
Pomohlo by zjistit pravou příčinu, proč se to vlastně tak mladému klukovi stalo. "Chci zjistit, co zatím bylo. Vědět, proč zemřel. Netrpělivě čekám na polovinu listopadu, až zveřejní výsledky vyšetřování," povídal Jágr.
Část výsledků už přitom Ministerstvo zdravotnictví odtajnilo. A povalilo na záda teorii, že by se za Čerepanovovou smrtí skrýval doping. "Vzorek jeho moči byl negativní na stopy podpůrných prostředků a metabolitů," píše se v prohlášení.
Analýzu provedla ruská antidopingová laboratoř, která má nejvyšší akreditaci od Světové antidopingové agentury WADA. Rozbor odhalil jen to, že Čerepanov užíval lék Amexin (stimuluje imunitní obranné reakce, působí proti zánětu sliznice) prodejný běžně bez předpisu. "Vždyť jsem říkal, že Ljoša by nic zakázaného nevzal," řekl generální manažer Omsku Anatolij Bardin. I tři týdny po černém pondělí tak Čerepanovova smrt nadále zůstává obestřena otazníky…

Jaká opatření KHL zavede?

  • Výkonný výbor pověřil Lékařské centrum ligy, aby vystavilo každému hráči v soutěži elektronickou zdravotní kartu, která bude obsahovat informace o jeho zdraví a prodělaných lékařských vyšetřeních.
  • V listopadu a v prosinci provede Lékařské centrum podrobná vyšetření u 67 mladých hráčů působících v KHL. Týmy pak musejí do konce března 2009 poslat na vyšetření do schválených zdravotních zařízení i zbytek svých hokejistů.
  • S okamžitou platností musejí být na každém zápase dvě sanitky vybavené podle zavedených konvencí (tzn. i defibrilátory). Protože nároky ligy přesahují její pravomoci (zařízení sanitek apod.), zaslal prezident KHL Medveděv dopis ruskému ministrovi zdravotnictví, v němž jej žádá o to, aby ambulance měly patřičné přístroje.
  • Vedení ligy doporučí všem týmům, aby na zápase měly lékaře-specialisty: kardiology, očaře a chirurgy, aby mohli ihned na stadionu poskytnout pomoc hráčům i divákům. Liga zároveň brzy uspořádá tréninkový seminář pro týmové doktory.
  • Všichni hráči absolvují do 1. února povinné důkladné dopingové testy.