Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jágrovi končí ulejvárna

23. 8. 2008
Jaromír Jágr zabalil v New Yorku všechno důležité včetně přítelkyně Inny.

Poslední "hokejový" přílet z New Yorku. Jaromír Jágr v sobotu nad ránem dosedl a s úsměvem načal novou kapitolu nejen hokejového života. Za několik dní se bude hlásit Omsku.

Nebyla na něm znát nostalgie. V dobré náladě předstoupil před novináře, zatímco jeho přítelkyně Inna se mlčky vypařila k autu. Jágra čeká jedna z největších změn jeho kariéry. Žádné léto, které měl tak rád, ale tvrdý dril. V Rusku bude makat i v létě. "Když to přeženu, tak v NHL je to taková ulejvárna. Samé zápasy, nastavíte tempo a hrajete. Jaké si to kdo udělá, takové to má," narážel nejproduktivnější Evropan nejen na pozdní začátek sezony v zámoří.

Teď ale bude polykat tvrdé dávky na Sibiři, už koncem července letí na přípravu. "Očekávání jsou velká, start se blíží. Oni mě v Rusku dostanou do formy rychle," usmíval se, aniž by na něm byl vidět dlouhý let z New Yorku, který opustil už ne jako hráč Rangers. "Ale určitě se tam ještě podívám. Jako turista, to bude daleko pohodlnější a jednodušší," dodal s humorem hráč, bez kterého si donedávna nikdo NHL nedokázal představit.

Jágr přivezl bágly, odhodlání a Innu

Už nikdy nepoletí do Spojených států za hokejem. Jaromír Jágr se vrátil do Čech, odkud nabere zanedlouho směr Omsk. Na Sibiři podepsal smlouvu na dva roky, což byl jeho hlavní požadavek.

Jaký byl let? Přepadlo vás, že to byl poslední hokejový návrat ze Spojených států?
17 let jsem věděl, že se budu vracet na podzim, letos nikoli. Bylo to jiné, ale žádnou nostalgii necítím. Co se týče věcí, už jsem něco přivezl během předchozího letu, kdy to bylo 50 na 50, zda zůstanu, nebo opustím New York.

Co se změnilo v hlavě Jaromíra Jágra od předchozího příletu do Prahy?
Hlavně to, že je konec čekání. Spadlo to ze mě všechno. Stresující bylo, že jsem nevěděl, co se mnou bude.

Ještě se vraťme k nabídkám, které byly ve hře. Jaký je s odstupem času důvod nepokračování v NHL?
Nabídky byly i jiné a hrály tam roli i jiné faktory než peníze. Pro mě bylo základem dostat smlouvu na dva roky. Nechtěl jsem za rok prožívat to co letos. Nechápu, jak si někdo může užívat pozici volného hráče. Já ji zažil poprvé a není to příjemné. Velkou roli sehrálo, že se změnila pravidla a najednou je pro hráče staršího 35 let těžké dostat smlouvu.

Čeká vás zásadní změna. Tou je letní příprava. Netoužil jste po delším volnu od Omsku?
Pětadvacátého července jedu. Čeká mě nový klub, nové prostředí a chci být připraven na 100 %. Začátek sezony se blíží a je naplánován už na začátek září. Takže volno nepřipadalo v úvahu.

Jaký bude hlavní rozdíl v Omsku?
Právě ten dřívější start ligy. Tři měsíce jsem byl každé léto doma a s nadsázkou nic nedělal a nyní dostanu do těla, oni mě v Rusku ale dají do formy. Co se týká hokeje, očekávám více bruslení. Tím je Rusko známé a také bude větší led, než na jakém jsem dlouho hrál. A také náročnější trénink. S tím vším počítám.

Zjišťoval jste něco o trenérovi, spoluhráčích? Nedostal jste nabídku vybrat si spoluhráče, který by vám seděl?
Pan Bardin je šikovný, určitě ví, co dělá. Nikdo na mě nemohl čekat, jak se rozhodnu. Omsk těžko mohl stavět tým kolem někoho, koho nemá pod smlouvou. Kdybych tam podepsal dříve, možná bych si mohl něco říci, ale takhle ne.

Jaký názor na stěhování má přítelkyně Inna?
S tou není problém. Šlo o to, že věřila, že můžu ještě dva roky hrát NHL. Její názor samozřejmě vyslechnu, ale konečné rozhodnutí je na mně.

Spousta fandů si nedovede představit NHL bez Haška a Jágra. Jaká bude bez českých superstar?
Pojede dál. Za půl roku polovině lidí ani nedojde, že hrál nějaký Jágr. Je to na mladých, aby ukázali, že na to mají. Pravda je, že dlouho na draftu nebyl Čech vysoko, je čas s tím něco udělat. Co se týká Hašana, ten to měl těžší než já. Musel dokazovat všem, že na to má, a dlouho čekal na šanci. Půjde to bez nás, žádný hráč není více než sport, takže NHL bude žít dobře i beze mě.

Džegrovo ohlédnutí:

Pittsburgh Penguins - 1079 bodů (439+640), v play off 147 bodů (65+82). To byl začátek. Vlétl jsem tam jako osmnáctiletý a dovolil si věci, které si nedovolím ani teď. Ona to byla výhoda, neznat prostředí, ta velká jména. Neměl jsem žádný strach a díky skvělým spoluhráčům jsem se naučil chovat na ledě i mimo něj. Tady jsem pochopil úlohu lídrů týmů a postavení hvězd. Byla to nádherná léta. Mít tam dům asi do budoucna nebude dobrá investice, ale zatím je tam Petr Sýkora. Co se týká současnosti nemám na Maria Lemieuxe ani telefon. Washington Capitals - 201 bodů (83+118), v play off 7 bodů (2+5). Hokejově a výsledkově to nebylo stoprocentní, ale také tohle angažmá mi hodně dalo, pomohlo mi směrem k Rangers. New York Rangers - 319 bodů (124+195), v play off 27 bodů (10+17).Necítím žádnou zášť, že jsme se nedomluvili. Určitě se podívám na jejich výsledky nebo přestupy. Tak to chodí, prožil jsem tam pěkné roky, na závěr angažmá rozdal věci lidem, kteří nejsou vidět, ale bez nichž by tým nefungoval. Určitě se do New Yorku ještě podívám jako turista, to bude jednodušší. Celkově jsem se svými výkony v NHL spokojený.

Možní spoluhráči v Avangardu Omsk

Jakub Klepiš
Vrátil se do Slávie po rozchodu s Washingtonem, vyhrál titul a vydobyl si lukrativní angažmá, o které ho nepřipraví ani bouračka, kterou způsobil.

Pavel Rosa
V zámoří kdysi nedostal talentovaný střelec šanci, ale v Rusku hraje výborně. Loni byl třetím nejproduktivnějším hráčem Avangardu Omsk.

Alexej Čerepanov
Devatenáctiletý obrovský talent dal v loňské sezoně 15 branek a je jednou z největších ruských nadějí. Je srovnáván s Malkinem a Ovečkinem.

Pohodový Jágr tým musí Džegr vyměnit za tvrdý dril na Sibiři.