Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jágr: Že už neberu nejvíc? To neřeším

28. 7. 2007

Dva roky uběhly od stávky v hokejové NHL. Vedení soutěže spolu s majiteli klubů přimělo hráče ke skromnosti, ale spirála závratných částek se znovu roztáčí. A Jaromír Jágr už není nejlépe placeným hráčem ligy. "To vůbec neřeším. Aspoň mi to pořád nebudou otloukat o hlavu," říká slavný útočník.

Nezaskočilo vás, jak rychle se vracejí staré pořádky?
Je pravda, že před dvěma roky by takový vývoj nikdo nečekal.

Čím si to vysvětlujete?
Nevím. Ale po sezoně podepisovali průměrní hráči smlouvy za obrovské peníze. Někdy je lepší mít štěstí, než bejt dobrej (smích). Důležité je uzavřít smlouvu hned na začátku. Pokud vyčkáváte, už na vás nezbude místo.

Speciálně v New York Rangers šly platy rapidně vzhůru. Proč?
Protože jsme ztratili Nylandera a neměli prvního centra. Potřebovali jsme kvalitního hráče, a pokud bychom nedali velké peníze, nemuseli jsme ho získat. Vedení doufalo, že přivede aspoň jednoho, a nakonec máme dva.

Scotta Gomeze a Chrise Druryho. Jeden má plat 10 milionů dolarů, druhý 7,1. Myslíte, že se teď klub bude muset někoho zbavit?
Ne. Platový strop je 55 milionů a máme ještě mezeru.

Takže se nebojíte, že odejdou Marcel Hossa se Seanem Averym?
Klub má rezervy. Oba jdou hlavně na arbitráž, takže bude záležet na ní.

Kdo z nich je pro vás důležitější?
Každý je důležitý. Jsme tým a každá jeho část je podstatná. Všichni mají svou práci a o tom to je. Jako v těle: každý orgán má určitou funkci, a když jeden vypadne, je to problém. Podle mě ale oba zůstanou.

Myslíte, že už nebudete pod takovým tlakem, když nejste nejlépe placeným hráčem?
Tlak tam bude vždycky, ale mně to nevadí. Motivuje mě to k lepším výkonům.
 
Rangers vypadají hodně silně. Asi budete mít v nové sezoně velké ambice, že?
Během kariéry jsem se naučil jednu věc: nemůžete porovnávat týmy podle jmen. Ty sice máme v New Yorku zvučné, ale v mužstvu musí fungovat hierarchie. Jakmile je na jeden post pět borců, je to špatně. To byl průšvih Rangers před šesti lety. Hvězdy nedostávaly takový prostor na ledě, a tím pádem se tolik neprosazovaly.

A bude to fungovat v New Yorku nyní?
Doufám, že ano. Když hráči podepíšou takové smlouvy, vyvíjí si tlak sami na sebe. Chtějí dokázat, že berou velké peníze oprávněně. Že si je zaslouží.

Jak jste se vůbec vyrovnal s odchodem Nylandera, s nímž jste si na ledě tolik rozuměl?
Člověk pozná, že s určitými věcmi se musí srovnat velice rychle. Každý je nahraditelný. Abych brečel, že nemám centra? Na to není čas a nikomu by to nepomohlo. Ublížil bych jenom sám sobě. Je to sport, ale také je to byznys. Z dlouhodobého hlediska byl Nylanderův odchod určitě správným rozhodnutím. Gomez s Drurym jsou o dost mladší a hra na nich bude časem založená.
 
Co jste říkal tomu, že byl Nylander domluvený s Edmontonem a nečekaně zamířil do Washingtonu?
Je jasné, že se chtěl stát nejlíp placeným hráčem, tak podepsal dvě smlouvy (smích). Bude mít ale problém s časem.
 
Může ho tato aféra poškodit?
Jemu je to úplně jedno, protože je to poslední smlouva, kterou v NHL podepsal. Nechtěl bych se k tomu ale víc vyjadřovat, protože nikdo neví, k čemu přesně došlo.