Jdi na obsah Jdi na menu
 


JÁGR: Smrt Ljošky? Jako smrt otce!

27. 10. 2008
Od smrti Čerepanova uběhly už téměř dva týdny. Jágr se s jeho smrtí ale nesmíří do konce života.
I v tak těžké době ukazuje svoji velikost. Hokejovou modlu Jaromíra Jágra Rusové uctívají především pro jeho nitro, obdivují jeho sílu. Tragická smrt Alexeje Čerepanova je pro českou hvězdu, Omsk i celé Rusko stále čerstvá, kladenský rodák se ale v rozhovoru pro Sovětskij sport zachoval jako dokonalý profesionál. Věděl, že jeho vyjádření je nutné, proto detailně odpovídal na nepříjemné otázky a objasnil fámami zahalené detaily...

Mohl žít? To ví jenom bůh...

Rozumím, že smrt Čerepanova je bolestné téma, ale vlastně jste ji nijak podrobně neosvětlil. Psalo se, že jste Ljoškovi na střídačce vyčítal, že nevyužil šanci 2 na 1.
Už jsem několikrát vysvětloval, že jsme nemohli být společně na ledě a nemohli jsme se srazit. Oba jsme pravá křídla. A teď se mě ptáte, jestli je pravda, že jsem ho udeřil loktem do hrudi, což mělo být příčinou Alexejovi zástavy srdce? (Unaveně kroutil hlavou.)
Jednoduše mi řekněte, jak se ta tragédie stala...
Všichni říkají, že se Čerepanov vrátil z ledu, sednul si na lavici a najednou se mu udělalo špatně. Ale od střídání až ke kolapsu uplynulo půl minuty. Až potom se obrátil na lékaře mužstva, který stál za jeho zády. Nikdo nechápal, co se stalo.
Myslel jsem, že zkrátka ztratil vědomí.
Potom začal chaos.
To je přirozená reakce. Sám už si nevzpomenu, co přesně jsem dělal v té minutě, na koho volal.
Byl jste šokován, že na stadionu v Čechově nebyla záchranka?
Vůbec jsem to v tu chvíli nevnímal. Jen jsem se zoufale modlil, aby srdce Ljoši začalo znova bít! Když ho odvezli do nemocnice, tým jel do kostela. Říkali nám, že v tu chvíli ještě žije a je naděje na jeho záchranu. Četli jsme modlitby, až potom jsme dostali zprávu, že už s námi Ljoša není.
Teď mnozí říkají: Kdyby se něco takového stalo v NHL, Čerepanova by určitě zachránili!
Nemůžu se k tomu vyjádřit, protože nejsem lékař. Vím, že v Detroitu přesně v takové situaci přežil Jiří Fišer. Jemu se to prostě podařilo, všechno tam proběhlo ideálně. Lékaři se ihned objevili na místě, měli připravené defibrilátory a každý věděl, co má dělat. Ale nikdo neví, jestli by přežil Alexej, kdyby mu dali stejnou pomoc. To ví jenom bůh.

Kvůli idiotům z Ruska neuteču!

Jak jste reagoval na fámy, že jste se s Ljoškou srazil?
Teď se jen vracíme k nepříjemnému drbu. V životě už o mě napsali tolik lží. Se "spekulacemi" se lehce smířím. Ale když se výmysly týkají smrti člověka, to už není žádná legrace!
Co byste udělal s novinářem, který vypustil fámu, že Čerepanov umřel kvůli střetu s vámi?
Rozumím tomu, proč reportéři z bulvárních plátků dělají špinavou práci. Dobře vím, co to udělá s lidmi... Ale takových novinářů jsem si nikdy nevážil, myslí jenom na sebe a zapomínají, jak mohou ranit druhé lidi.
Když jste se dozvěděl o té fámě, neměl jste chuť sbalit si věci a z Ruska odjet?
A komu by to pomohlo?
Vám přeci!
To není pravda, mě by se neudělalo líp. Nehodlám se vykašlat na tuhle ligu a na Avangard jen kvůli tomu, že o mě takoví idioti napsali lež.

Ztratil jsem "člena rodiny"

Na co myslíte při vzpomínkách na Čerepanova?
Z 98% myslím jen na hezké věci. Jak jsme se smáli, jak jsme byli spolu a žertovali... A ty dvě procenta, to je to černé pondělí. Jak jde čas, tím míň o tragédii přemýšlím, v paměti zůstane jen to dobré.
Byl Ljoška jako váš mladší bratr?
Ljošova smrt je pro mě to samé, jako ztráta rodičů, ženy, nebo dítěte. Je to hodně těžká rána.
KHL chce, aby hráči do 21 let odehráli v sezoně méně zápasů. Co si o tom myslíte?
To je hloupost. Už tak nehrajeme v Rusku tolik zápasů. Kalendář KHL se vůbec nedá s NHL srovnávat. Tady je 56 zápasů v základní části, v Americe 82. A tam to mladí přežijí, takový Crosby v devatenácti letech hrál půl hodiny za zápas. K tomu není důvod spojovat příčiny smrti Čerepanova s kalendářem mladých hráčů.
Takže měl Ljoška srdeční zprávu?
Nevím. Nikdo nechápe, proč vlastně zemřel. Jen se ví, že devatenáctiletý chlapec dal gól a na konci toho zápasu tu najednou nebyl. Netrpělivě čekám, až uprostřed listopadu dostaneme výsledky práce speciální komise. Chci vědět, proč Ljoška zemřel!