Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jágr: Možná si ve čtvrtek zahraju poslední zápas v NHL

30. 4. 2008
Už jen teoretická naděje na postup zbývá newyorským Rangers. Na vlastním ledě prohrál Jágrův tým i třetí zápas série 2. kola play-off s Pittsburghem, tentokrát 3:5, a je na pokraji vyřazení. Český hokejista může zítra nastoupit ke svému poslednímu zápasu v NHL.
Jaromír Jágr

Není divu, že Jágr projevoval na ledě emoce jako už dlouho ne a po skončení skoro věštecky prohlásil: "Možná si ve čtvrtek zahraju poslední utkání v NHL."

Velký hokejový příběh, který začal v roce 1990, může zítra skončit. Šestatřicetiletému Jágrovi končí smlouva a má lákavou nabídku z ruského Omska.

Jako by to diváci v Madison Square Garden věděli. Bouřlivě povzbuzovali své mužstvo i svého kapitána.

Začíná to už před halou rockovým koncertem - hraje se Springsteen a další pecky. Těsně před utkáním pak zní americká hymna v operním podání. Lidé stojí a mávají nad hlavami bílými ručníky s nápisy I´m a Ranger, to samé motto jako jeden muž skandují.

Ale ani to nestačilo. Mezi Rangers a Pittsburghem je rozdíl jako mezi těžkopádným parním válcem a lehkonohým zabijákem.

Přitom mnohé tentokrát hrálo do not Jágrovu týmu. Velká motivace, fantastická divácká kulisa, dvě přesilovky pět na tři, obrovská převaha střel na branku a excelentní výkon české hvězdy.

Všechno je marné. Úderná formace hostů Malkin, Crosby a Hossa udeří jako blesk vždycky takřka z ničeho nic, ale v pravý čas. Jejich produktivita je zdrcující a ke všemu mají i víc štěstí.

Jágr dává gólTak padá ostatně i první gól. Už na konci druhé minuty udeří Marián Hossa - 1:0. Diváci jsou jak opaření. Chvíli trvá, než hala znovu zabouří Lets go, Rangers! Ti pak buší bezvýsledně do soupeře dlouhé minuty, zatímco Penguins občas odpovědí nesmírně nebezpečnými protiútoky.

Až nakonec šest minut před první sirénou najíždí před branku Jágr, udělá závar a Straka dopravuje puk do sítě takřka ve stejném okamžiku, kdy se posunuje klec. Následuje pěkná rvačka, do níž se zapojí i Jágr. Jeho přijíždí urputně chránit Dubinsky a pak se pět minut čeká na verdikt.

Najednou tři hráči Rangers včetně Jágra na trestné lavici vybuchují nadšením a s nimi celé hlediště. Gól uznán, srovnáno na 1:1. Hala duní: I´m a Ranger, hey hey hey!

Jenže ani ne za dvě minuty Pittsburgh znovu vede, 2:1. A chvilku před koncem první třetiny udeří při přesilovce ruské stíhací eso Malkin. Je to 3:1.

Zatímco většina haly je úplně zpražena, západní tribuna se baví incidentem mezi fanoušky Pittsburghu a Rangers, kteří na sebe řvou sprosté nadávky (významně se toho účastní i ženy a děti). Přicházejí pořadatelé v oblecích a situaci na čas uklidňují.

O přestávce vyjíždí na kluziště nejmenší potěr Little Rangers, kluci, kteří se ještě pomalu ani netrefí hokejkou do puku. Diváci se báječně baví a povzbuzují skoro jako při skutečném utkání.

Další část publika ovšem stojí nekonečné fronty na toalety a na hamburgery, hranolky a kolu. Jsou tu úředníci v kravatách, malíři s ještě pocákanými prsty od barvy, celé rodiny s dětmi a party kamarádů v dresech svých hvězd. Nejvíce frčí trika Jágr (zejména u žen a mládeže), Gomez, Lundqvist, Shanahan a Drury.

Druhá třetina začíná ve znamení několika nebezpečných akcí úderné formace Hossa, Crosby, Malkin. Jágrův tým pak dostává dvakrát po sobě výhodu přesilovky pět na tři, ale vůbec nic z toho není. Přesilovky prostě jezdcům zoufale nejdou. Přitom poměr střel na branku je v polovině utkání 24:10 ve prospěch Rangers.

Vše se náhle mění až ke konci třetiny. Nejdříve Callahan 2:3 a pak Jágr bleskově objíždí branku Fleuryho a z úhlu ho prostřeluje. Je zázračně srovnáno na 3:3. Diváci šílí a připití fanoušci na západní tribuně se stávají terčem všeobecného posměchu. Pořadatelé už začínají největší provokatéry vyvádět. Mezitím však hosté znovu bleskově otáčejí ve svůj prospěch. Hossa − Malkin, a je to 4:3 pro Pittsburgh.

O přestávce na západní tribuně pokračují střety pár fanoušků. Zatím se ale jen přitvrzuje ve sprosťárnách a jeden z provokatérů je zlit pivem.

Hned na začátku poslední třetiny přichází další sprcha. Kdo jiný než Malkin. Po rychlé akci je to 5:3 a mnozí už vědí, že je rozhodnuto. Čím víc se blíží konec, tím je snaha Rangers marnější. Utkání končí odvoláním brankáře, ale vše je ztraceno. Většina diváků dvě tři minuty před koncem odchází.

NY Rangers - Pittsburgh: Jágr (vlevo) v potyčce s Ryanem WhitneyemNew York je tvrdý a s tím, kdo není úspěšný, se nepáře.

A tak jedinou zábavou je vyvrcholení incidentu. Dochází téměř na rány, létají plastové láhve od piva Bud a kelímky, ale zasahují pořadatelé a nikomu se nic nestane.

Rangers jsou zdeptaní. I když v šatně říkají, že ještě není vše ztraceno, opak je pravdou. Jen dvakrát v dlouhé historii NHL se stalo, aby tým, který prohrával 0:3, nakonec otočil a celkově vyhrál.

Petr Sýkora, křídlo Penguins, po utkání v obleku a kravatě před šatnami rozdává úsměvy. "Bylo to těžké a měli jsme dnes i trochu štěstí, všechno nám tam padalo," říká pro iDNES.cz.

Ale k vítězné euforii se dotlačit nenechá. "Ještě je jeden zápas a ten je nejdůležitější."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář