Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jágr: Domácí zápasy jsou snazší, rozhodčí pomáhají víc než venku

24. 9. 2008
Jaromír Jágr se konečně rozjel, když gólem a asistencí pomohl k výhře Omsku nad Magnitogorskem 6:0. Při rozhovoru po zápase na něm byla znát úleva. A stejně tak bylo patrné, že jeho tvář už znovu zdobí bradka.
Jaromír Jágr (vlevo) v dresu ruského týmu Avangard Omsk v prvním zápase na domácím ledu.

"Když (přítelkyně) Inna přijela do Omsku, tak říkala, abych si ji oholil," vyprávěl Jágr.

Takže půjde dolů?
To víš, že ne (smích).
Není se co divit, když vám přinesla štěstí. V předchozích třech zápasech jste získal jedinou asistenci, ale teď jste se konečně trefil.
Začátek sezony nebyl pro nás jednoduchý. Tři zápasy venku, do toho náročné cestování. Věděl jsem, že to doma bude lepší.
Je domácí prostředí v Kontinentální lize velká výhoda?
První třetinu to tak nevypadalo, že? Rozhodčí nám moc nepomohl. Jenže dělali jsme si to sami. Určitě ale doma pomáhají rozhodčí víc než na cestách. Proto jsou body zvenku zlaté.
V první třetině jste však nehráli ani jednu přesilovku, naopak jste byli vylučovaní vy. Přitom vy sám jste se několikrát divil, že na vás neodpískali faul.
Myslel jsem si, že nám rozhodčí nabídnou větší šanci na vítězství. Ono je to taky jiný podle toho, jestli to dávají v televizi, nebo ne (smích).
Váš parťák z útoku Jakub Klepiš byl v první třetině vyloučen za trochu zbytečný zákrok. Domlouval jste mu?
Rozhodl se, že bude nejtrestanější hráč Kontinentální ligy, tak my mu v tom samozřejmě nebudeme bránit (smích). Jde po tom Simonovi (hráč Viťazu Čechov, který v NHL loni obdržel rekordní trest a teď byl v prvním zápase sezony za Čechov vyloučen za rvačku do konce utkání). V New Yorku jsme měli za zlého muže Averyho, tady máme Klépu.
Klepiš to pak vynahradil ve druhé třetině, když vám při přesilovce přihrál na gól.
Tak on je hrozně silnej. Má silný ruce a soupeře prostě přetlačil.
Nakonec jste Magnitogorsk rozstříleli jednoznačně 6:0. Čekal jste takový výprask?
Hlavně nám pomohl brankář (John Grahame, dříve chytal v NHL za Carolinu či Tampu). Zaslouženě byl nejlepší hráč zápasu.
Po tomto vítězství se zdá, že Omsk je dobrým příkladem klubu, který umí vyhrávat i bez pobytu na báze.
To je v Rusku taková zažitá věc, hráčům se tady asi moc nevěří. Možná to někdy přepísknou a neznají meze, ale těžko říct. Trenéři se bojí, aby hráči nic nepodcenili před zápasem.

Arénu na Sibiři pohltila jágrmánie

Na tribuně zaplněné Omsk Areny byla včera nejhlučnější fanynkou. A jako roztleskávačka i hodně nápadnou. Mezi ostatními Ruskami se vyjímala, vždyť její tričko zdobilo číslo 68. Ne náhodou.


Roztleskávačka Omsku

"Vybrala jsem si ho sama," tvrdila sedmnáctiletá Sjuša, jedna z obdivovatelek české hvězdy sibiřského týmu Jaromíra Jágra. "Moc jsem si přála, aby přišel do Omsku hrát," tvrdila dívka.

Ve středu se stejně jako další fandové Avangardu dočkala po třech zápasech venku Jágrova prvního domácího představení. "Strašně jsem se na ten zápas těšila. Hlavně na to, jak tady budu tancovat," culila se.

Už po příjezdu do Omsku na konci července vypukla ve městě jágrmánie. Přesto bylo při včerejším utkání s Magnitogorskem patrné, že klub udělal vše pro to, aby Jágr cítil velkou podporu zaplněných tribun.

Kromě roztleskávaček, jejichž pokřik nabíral na síle pokaždé, když měl slavný český hráč na hokejce puk, se na kostce nad ledem promítaly videoklipy. A jejich hrdina byl jasný - Jaromír Jágr.

Už před zápasem tak diváci sledovali, jak si zavazuje brusle či obléká vestu. O přestávkách záběry z jeho předchozího angažmá v Omsku či obrázky z očekávaného příjezdu na konci července.

A Jágr dostal dost prostoru na velké obrazovce i během vlastního utkání. Když dostal ve druhé třetině domácí celek poprvé výhodu přesilové hry, nemohlo číslo 68 na ledě chybět. Povzbuzování fandů tak bylo ještě hlasitější.

Ale pořád nebylo takové, jako když v prostřední části vstřelil Jaromír Jágr v nové sezoně Kontinentální ligy svůj první gól. Teprve pak se zaplněné tribuny probudily naplno.