Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jágr se už v Omsku zabydlel a má za sebou i první tréninky

23. 8. 2008
Čtvrtý den pobývá v Rusku hokejista Jaromír Jágr. Co zatím stihl? Zabydlel se v dobře střeženém panelovém domě, nejprve vyjel na led sám, o den později absolvoval první trénink s novými spoluhráči z Avangardu Omsk.
Jaromír Jágr

Trenér Sergej Gersonskij hned od úvodu zkouší výhradně český útok: Jágr - Klepiš - Rosa. "Řekl mi to trenér. Nechtělo se mi tomu věřit, ale je to tak. Předpokládám, že s Jaromírem by chtěli hrát asi všichni z týmu," poznamenal Rosa.

Páteční přivítání

Po přivítání na letišti, kde ho čekalo přes 500 fanoušků, a setkání s gubernátorem omské oblasti Leonidem Poležajevem si Jágr také vybíral byt a zvládl to velmi rychle - sáhl hned po první nabídce klubu, a svůj azyl tak bude mít v dobře střeženém panelovém domě, k němuž spadá i nonstop otevřená posilovna. To vše jen pár minut autem od nové Omsk Areny.

Právě se zázemím domácího stánku "Jestřábů" se také jal hned v sobotu blíže seznamovat, přičemž na každém kroku ho pronásledovali novináři a televizní štáby. Soukromí a klidu se tak nedočkal ani při jídle v klubové restauraci nebo během převlékání v šatně.

Jágr s fanoušky po příletu do Omsku

V sobotu sám na ledě

V sobotu vyjel Jágr na led sám, jen bez výstroje, v červeném svetru s nápisem Rangers. Večeři absolvoval v doprovodu reportéra deníku Sovětskij Sport. Objednal si kuře a špagety a vzápětí došlo na telefonický rozhovor s ruskou modlou Alexandrem Ovečkinem, hvězdou Washingtonu, která opanovala poslední předávání trofejí v zámořské NHL.

"Zdravstvuj, Saša," kladl Jágr důraz především na poslední slabiku svého ruského pozdravu.

Následně už však přešel rozhovor do angličtiny a Jágr musel mimo jiné vysvětlovat, proč odešel z NHL. "To je kvůli tobě. Co mám asi tak dělat v lize, kde Ovečkin dává 65 gólů a já sotva 25? Už na to prostě nemám. Ani na dovolenou jsem kvůli tomu nejel, jak jsem z toho byl špatnej," smál se Jágr.

"Kdybys dal 40 a já 30, tak dejme tomu, ještě rok by to třeba mělo smysl, ale takhle jsem pochopil, že bych se v NHL už nechytil. Je tam Ovečkin," dodal v přátelském rozhovoru Jágr.

Jaromír Jágr

Nedělní trénink s týmem

První oficiální trénink se zbytkem týmu, který se mezitím vrátil ze soustředění v Chorvatsku. Na ledě s ním ve stejně barevně odlišené formaci byli i čeští spoluhráči Rosa a centr Klepiš. Jágr toho měl napoprvé dost, přesto si ještě po tréninku přidával.

Na hrací plochu vstoupil poněkud netypicky vystrojen: sice nechyběla helma se slavnou osmašedesátkou, ale na zádech měl Jágr velkou jedničku, symbolizující jeho místo pravého křídla v prvním útoku, na rukou pak rukavice klubu z Manhattanu s jmenovkou Tjutin a číslem 51.

"Ví o tom Tjutin?" ptali se hned novináři na bývalého Jágrova spoluhráče. "Ne," odvětil Jágr s provinilým úsměvem. "Ale on už je nebude potřebovat, když ho vyměnili do Columbusu," dodal vzápětí.

Jaromír Jágr

Po přibližně hodinovém tréninku, při němž se Jágr obdivně pozastavil nad kvalitou brankářů, požádal ještě nejmladšího z nich, teprve sedmnáctiletého Eduarda Rejzvicha, aby s ním po tréninku na ledové ploše ještě zůstal a český forvard mohl pilovat střelbu. Jágr vydržel dobrých 20 minut.

"Bylo to pro mě něco velice speciálního," vyznal se ze svých pocitů Rejzvich. "Když mi bylo 13, viděl jsem ho poprvé tady z tribuny, a dneska jsem s ním trénoval. A jak střílí? Jinak než ostatní. S chytrostí. Prostě mistr na první pohled," ocenil mladý gólman.

A sám Jágr moc chce dokázat, že hokej stále umí na špičkové úrovni. Když už by si ostatní mysleli, že tréninkem s týmem a odjezdem ze stadionu jeho pracovní den skončil, jeho agent Jaroslav Zídek je vyvedl z omylu. Pojede teď Jágr jíst a odpočívat?

"Možná tomu neuvěříte, ale... Jel hned zvedat činky do posilovny," prozradil Zídek další Jágrův program.

Ruští novináři jen obdivně zakroutili hlavami a bylo jim jasné, že slovo "stachanovec" už Jágr v jejich rodném jazyce zvládl také více než dobře.