Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jágr je pro Rusy jako Beckham za Atlantikem, v Omsku vypuklo nevídané letní šílenství

23. 8. 2008

Nevídané šílenství vypuklo v ruském Omsku poté, co tamní Avangard v pátek zveřejnil podpis smlouvy s Jaromírem Jágrem. Oficiální stránky týmu zhruba po čtyřiceti minutách vzhledem k velikému zájmu čtenářů zkolabovaly, činovníci v sekretariátu účastníka nové Kontinentální ligy odpojili několik telefonních linek, protože se hlásily stovky zájemců o předprodej vstupenek. Podle informací serveru allhockey.ru by se jen během víkendu prodalo dvacet tisíc sezónních permanentek, přičemž kapacita haly Avangardu je zhruba šest tisíc míst.

Ohromný zájem veřejnosti o Jaromíra Jágra signalizuje i informace z Omsku, která tvrdí, že v sobotu a neděli dostali dva právě narození místní chlapci jméno Jaromír. "Pro klub, město i celý region je Jágrův příchod skvělá zpráva. Pracovali jsem na tom intenzivně tři měsíce," řekl na pondělní tiskové konferenci generální ředitel klubu Anatolij Bardin. Promluvil vůbec poprvé od chvíle, kdy se zrodil největší přestup evropského hokejového léta.

Fanoušci byli na tuto skutečnost připraveni, tři dny před podpisem smlouvy hovořil Bardin v deníku Sovětskij sport poměrně optimisticky. Věřil, že to dobře dopadne. "Ale do poslední chvíle jsem nevěděl, zda nakonec nebudeme smutní. Kluby v NHL měly zájem, situace se měnila. Chtěl bych poděkovat Jaromírovi, že se zachoval jako profesionál. Jednání s ním bylo velmi korektní a věcné," pochvaloval si Bardin.

Jágr je v Rusku modlou. Všechny si získal už dřív, kdy o velké východní zemi velmi sympaticky hovořil. Během výluky NHL přišla legendární osmašedesátka poprvé do Omsku a pobláznila celý národ. "Jako kluk jsem se chodil dívat na tréninky dospělého týmu a měl přitom oči jen pro Jágra. To samé při zápasech. Je to můj hráč číslo jedna," řekl kupříkladu talentovaný Alexej Čerepanov.

Mladík, jehož loni draftovali Rangers, měl velký sen. "Chtěl bych si jednou s Jágrem zahrát," pravil zálibně během posledního šampionátu dvacetiletých Čerepanov. Původně myslel, že by se tak mohlo stát v New Yorku. Leč všechno je jinak. Radost netají trenér Sergej Gersonskij, jenž hodlá českou hvězdu zařadit do elitní formace ke Kurjanovovi. Třetím do party bude zřejmě Čerepanov nebo Klepiš.

Hokejisté Avangardu se na krále Kontinentální ligy těší. "Jágr je skvělý hokejista i člověk. Moc nám pomůže. A když bude třeba, jsme připraveni ho chránit. Je jasné, že se v lize ocitne pod velkým tlakem i zájmem soupeřů," řekl Kurjanov. Pro velkou východní zemi znamená příchod kladenského odchovance možná tolik, co způsobil fotbalista David Beckham ve Spojených státech.

"Jsou si hodně podobní. Oba opustili přední ligy. Beckham skončil v Realu, Jágr v Rangers. Šli za novou výzvou," píše Sovětskij Sport. V listu konstatuje internacionál Boris Majorov, že Avangard udělal první krok k mistrovskému titulu. Jágr podle něj nemá jen velké jméno a marketingový potenciál. "Je to vynikající hráč, jenž sám dokáže rozhodnout zápasy. Přijde na vrcholu sil, v plné formě."

Anatolij Bardin popsal, jak se vlastně sportovní megastar povedlo do Omsku přilákat. "Pracovali jsme na tom dlouho, proběhla spousta jednání s Jágrovým českým zástupcem Jaroslavem Zídkem. Jaromír se mnou debatoval dvakrát, rozhodující podle mého byl telefonát Jágra s gubernátorem Omské oblasti Leonidem Poležajevem, který se uskutečnil před týdnem," uvedl Bardin.

Za žádnou cenu nechce komentovat dotaz, kolik si vlastně Jágr v Avangardu vydělá. Odhady se liší. Jeden zdroj uvádí, že český útočník inkasuje 21 miliónů dolarů za tři sezony, švédský Aaftonbladet s odkazem na nejmenované informátory navýšil celkovou částku za tříletý kontrakt na 33,5 miliónů dolarů. Slibem mlčenlivosti je i vázán Jaroslav Zídek, na rozdíl od NHL totiž nebyla v Kontinentální lize stanovena pravidla pro zveřejňování podrobností hráčských smluv.

Bardin netají, že plat Jágra převyšuje běžné zvyklosti. "Samotná mzda není přehnaně vysoká, ale Jaromír si může hodně vydělat na bonusech. Za vítězství v Kontinentální lize, za první místo týmu po základní části, za pozici v kanadském bodování a podobně. Ale nejde o částky - jako deset miliónů ročně nebo 35 miliónů za tři sezony. Myslím, že časem sníží internetové servery částku k reálnému minimu," upozornil s nadhledem generální ředitel ruského klubu.

Při jednáních o příchodu do Omsku se Jágr velmi zajímal, kdo bude v týmu působit. "Ptal se, jestli jsou v kádru ještě Zatonskij a Prokopjev. Řekl jsem, že ne. Jaromír kvitoval návrat obránce Dmitrije Rjabykina, ale nechápal, proč nepokračují Pavel Patera a Tomáš Vlasák. Divil se, jak je možné, že klub přestal počítat s takovými hokejisty. Pro nás je nejdůležitější, že jsme Jágra přesvědčili, a že se nám podařilo udržet Čerepanova," konstatoval Bardin.

Na tiskové konferenci zazněla i otázka, zda vedení klubu nemá obavy o Jágrovo zdraví. Soupeři po něm určitě půjdou, například Podolsk angažoval pro nový ročník zámořské bitkaře Perrotta, Verota a Simona. "Mohu říci jediné - Jaromír se o sebe postará. Nebojte se! Spíš by se měly bát ostatní týmy," dodal Bardin. Jágr se má do přípravy Avangardu zapojit koncem měsíce, patrně kolem 25. července. Alespoň tak prý hovoří původní dohoda.