Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hit druhého kola: Jágr versus nenávist

27. 4. 2008
Vzít si špunty do uší jako na formuli 1. I to by mohla být rada pro hokejového útočníka Jaromíra Jágra před začátkem 2. kola play-off NHL. On a tým New York Rangers se v něm totiž utkají s Pittsburghem, za nějž Jágr léta hrával. Ale zatímco v minulosti byl miláčkem publika, jeho někdejší obdivovatelé na něj teď bučí při každém doteku s pukem.
Rangers: Jaromír Jágr

"Bučení, ta zlá energie, z vás něco vysává. Ovlivňuje vás, i když říkáte, že to tak není," uvedl Jágr pro New York Post, když mluvil o fanoušcích New Jersey častujících nepřízní přeběhlíka Scotta Gomeze.

Sám moc dobře ví, o čem mluví. "Není lehké hrát proti bývalému týmu, nenávidím to," tvrdí. Jenže nic jiného mu nyní nezbývá.

S Penguins hned na začátku své kariéry v NHL dvakrát získal Stanley Cup. Teď musí bývalý tým skolit, aby na trofej mohl dosáhnout potřetí.

Nebude sám, českých propletenců je v týmech víc. V Jágrově domě v Pittsburghu nyní s rodinou přebývá útočník Petr Sýkora, o dvě sezony zpět na čas hráč Rangers. Dres Penguins zase nosili nynější newyorští hráči Martin Straka a Michal Rozsíval.

Straka si přál spíš jiného soupeře: "Radši bych Washington nebo Philadelphii, jsou nejblíž. Ale je mi to jedno, všechny týmy jsou silné."

Rangers a Jágra nyní vedle vlny nelibého zvuku od diváků čeká střet generací. 36letý Jaromír Jágr versus 20letý Sidney Crosby a o rok starší Jevgenij Malkin.

Zatímco na Jágra si vyšlápne obránce Hal Gill či další "řízek" Brooks Orpik, Rangers musí zastavit duo Crosby a Marián Hossa a sehraný útok Sýkora - Malkin - Malone.

Čeká je pořádná útočná vlna. "Pittsburgh je výbušný tým. Mají mladé hráče a jsou sebevědomí. Patří k mužstvům, jež vás nutí dělat hodně chyb útočným tlakem, který na vás vytvoří. Na to si musíme dát pozor," rozebíral hru soupeře Tom Renney, kouč Rangers.

V sezoně měli lehce navrch Rangers. Vyhráli jedno utkání v Pittsburghu a všechna čtyři doma. Jágr si během nich připsal dva góly a pět asistencí, Crosbyho bilance zní 1+7, Malkinova 5+2.

Rozhodně lze před sérií od Rangers čekat pokoru. "Jsme připraveni lépe než loni," připomněl útočník Brendan Shanahan prohru s Buffalem. "Řekl bych totiž, že jsme se poučili. Buffalo jsme loni rozdráždili tím, že jsme si trochu moc pouštěli pusy na špacír.

Ale nedivte se, Rangers tehdy vyhráli první sérii po deseti letech, bylo to hodně radosti. Ale teď je všechno jiné. Víme, že náš příští soupeř bude vynikající." Lepší než Rangers?

Jágr v Pittsburghu: slastná léta i trpký odchod


Za základní část a play-off tu dohromady nasbíral 1 234 bodů. Získal dva prsteny pro vítěze Stanley Cupu. Hokejový útočník Jaromír Jágr si v Pittsburghu vydobyl slávu. Býval milován, zářil.


"Ze začátku ho nikdo neznal. Nikdo ho nehlídal. Tak vzal puk a projel hřiště," vzpomínal Jágrův otec Jaromír starší. "Později s ním hráli v lajně Lemieux a Francis. A tři tak parádní hráči se nedali najednou uhlídat."

Jeho syn diváky bavil na ledě. Sám sebe pak mimo něj. Užíval volnosti za vlády Maria Lemieuxe, slavného centra, po němž přebíral žezlo šéfa týmu a kapitánské céčko na hruď.


"Mario tu všechno vedl. Na tréninku jsme se scházeli v deseti lidech. Na ledě jsme měli být v deset a přitom ve čtvrt na jedenáct nás v šatně bylo třeba pět. Pár lidí pak přišlo v tepláčkách jenom si vyzkoušet hokejky. Mario totiž zakázal hlavnímu kouči chodit na tréninky," líčil kdysi další český útočník Martin Straka, po léta hráč Penguins.


Jágr vyhrával bodování, ale prožil i nepříjemné aféry, třeba kolem daní. Měl tu okolo sebe českou mafii včetně kouče Ivana Hlinky, jež se sházela v jeho domě. Kdo by odolal pohostinství maminky Anny Jágrové, ale třeba i partičce karet.


Dům je stále v Jágrově vlastnictví, jeho nájemníkem je však nyní Petr Sýkora. Jágr z Pittsburghu odešel roku 2001, kdy byl vyměněn do Washingtonu.

Cítil se nechtěn a dušen, za což jej jako zrádce někteří příznivci Penguins nyní častují bučením.


"Na kluka tehdy neměli peníze, ale nemohli to přiznat před veřejností. Tak z něj udělali grázla," líčil Jágrův otec. I list Post-Gazette tehdy psal:

"Není sporu o tom, že Pittsburgh se vzdává svého hvězdného hokejisty jen pod tlakem existenčních okolností, a nikoli kvůli jeho špatné sezoně nebo vrtochům."

Pittsburgh má teď nové hvězdy. Ale i Jágr je pořád výjimečný.