Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bylo to drama s dobrým koncem pro nás, řekl Průcha

27. 10. 2008
Český hokejista Petr Průcha (vpravo) překonává brankáře Philadelphie Niittymäkiho.
Hokejisté New Yorku Rangers si přibalili na čtvrteční cestu do Prahy Victoria Cup a dvěma výhrami v Bernu se naladili na sobotní a nedělní utkání NHL s Tampou Bay. Obratem z nepříznivého stavu ve středu rozesmutnili Metallurg Magnitogorsk, který místo získaného sebevědomí v závěru zápasu zabředl zpět do krize z nepodařeného vstupu do KHL.

Dramatické premiérové klání zástupce NHL a nejlepšího evropského klubu i kulisa v Bernu ozdobily vrchol oslav stého výročí Mezinárodní hokejové federace.
"Bylo to velké drama s dobrým koncem pro nás. Špatně jsme začali, kvůli oslabením jsme se dostali do tříbrankového propadu a horko těžko jsme to doháněli. Díky tomu gólu v druhé třetině jsme se chytili," řekl českým novinářům útočník Rangers Petr Průcha. Využitá přesilovka pěti proti třem po trefě Chrise Druryho pomohla slavnému klubu z Manhattanu k cestě za obratem.
Dovršil jej 20 sekund před koncem blafákem Ryan Callahan. "Je šikovnej, takové kličky dělá při tréninku," uvedl Průcha. Rangers v úvodních dvou třetinách nehráli podle svých představ. "Jako bychom si zvykali na širší hřiště. Hlavně jsme ale museli zůstat v klidu a hrát naším systémem. Oni měli výborné přesilovky, stačilo ale přestat faulovat a pak jsme si vykoledovali fauly my," doplnil Průcha.

Atmosféru si Průcha užíval

Rangers završili přípravu na sezónu. Po pěti porážkách v zámoří ze šesti utkání si vylepšili bilanci dvěma výhrami. Podle Průchy byl středeční duel s Metallurgem více než jen příprava. "Brali jsme to určitě prestižněji. Je to souboj mezi evropským a zámořským hokejem. Jsme rádi, že jsme vyhráli," podotkl Průcha. Pochvaloval si atmosféru v hale, že je PostFinance-Arena rozestavěná, mu nevadilo. "Staveniště je to jen z venku. V zaplněném stadiónu to není vidět, publikum bylo výborný. Myslím, že bylo více fanoušků na naší straně. Po gólech jsme sklízeli větší aplaus my."
Průcha se dostal i do potyčky v závěrečné třetině, kdy Rangers dobývali branku soupeře. "Byli tam od nich tři hráči na jednoho, začal jsem Korpikoskiho bránit a zapojila se do toho celá lajna. Byla to spíš menší strkaná, ani se tomu nedá říct rvačka. Nevím, s kým jsem tam byl, ale určitě to nebyl žádný Čech," dodal Průcha.

Pro Pilaře byl duel krutý

Do potyčky se zapojil i Karel Pilař, který se dostal do klinče s Ryanem Callahanem. Právě ten pak pokazil Metallurgu středeční večer. "Je to krutý, hráli jsme dvě třetiny velmi dobře, ale nás zaskočil gól v oslabení tří proti pěti na konci třetí třetiny," popsal Pilař zlom. "Třetí třetinu jsme nezvládli a možná i zaslouženě jsme prohráli. Nehráli jsme aktivně, čekali jsme, co bude a nechali jsme je hrát."
Možnost k odvetě by měl mít nástupce Magnitogorsku na evropském trůnu, vítěz nově vzniklé Ligy mistrů už za rok. Přáním IIHF je duel s vítězem Stanleyova poháru. "Smlouva s NHL je tříletá," řekl na středeční tiskové konferenci v dějišti utkání prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel. Zatím ale není jasné, jaký formát bude mít další klání o Victoria Cup, ani kde se bude hrát. "Je to otázka středečních jednání," dodal Fasel.